
Terénní program Ulice

Poslání
-
Posláním Terénního programu Ulice je provádění terénní sociální práce u osob závislých na nelegálních návykových látkách a v oblasti pouliční, klubové a privátní prostituce. Tyto osoby podporujeme ve snižování rizik jejich způsobu života a tím přispíváme i k ochraně veřejného zdraví. Nabízenou službu provozujeme anonymně a bezplatně, a to v Plzni, Rokycanech, v Klatovech a v Přešticích.
Cíle
-
Vyhledávání a kontaktování naší cílové skupiny
-
Zlepšení či zachování zdravotního stavu klienta
-
Zlepšení či zachování sociální situace klienta
-
Ochrana veřejného zdraví
Cílová skupina
-
Osoby ohrožené závislostí nebo závislé na návykových látkách
-
Osoby komerčně zneužívané a osoby pohybující se v sexbyznysu
Principy práce
-
bezplatnost, zachování důstojnosti, individuální přístup, aktivizační přístup, místní a časová dostupnost, anonymita, nízkoprahovost, rovný přístup, odbornost
Pracovníci a pracovnice TPU
-
Kristýna Karpíšková – vedoucí programu (od 1. 1. 2018)
-
PhDr. Jiří Frýbert – sociální pracovník
-
Bc. Jarmila Cifrová – další odborná pracovnice
-
Bc. Ondřej Dvořák – další odborný pracovník
-
Jana Řezáčová, Dis. - sociální pracovnice (od 1. 3. 2018)
-
Bc. Kateřina Tichá – sociální pracovnice (od 1. 4. 2018)
Dobrovolnice TPU
-
Lucie Kabourková
Činnosti v roce 2018
-
Celý rok byl, kromě běžné práce, ve znamení formování a stabilizace týmu, jeho kondice a komunikace. Od ledna změna vedoucí, Jirka zůstává v týmu jako teréňák, zkoušeli jsme přejít s vykazováním na UniData. V únoru jsme je vzdali a zakoupili BorIS. Bohužel se některé výkony ztratily v překladu a také jsme revidovali způsob vykazování.
-
V březnu přišla Jana Řezáčová a v dubnu Katka Tichá. V květnu se ke změnám přidala nová supervizorka Barbora Krejčí.
-
V červnu na AT konferenci v Seči Kristýna publikovala výstupy pro BETRAD za oba programy a většina týmu vyrazila na Letní školu Harm reduction, Jirka s Jarkou tam i přednášeli.
-
Od července do listopadu jsme testovali pro studii NMS Séroprevalence VHC u injekčních uživatelů drog 2018.
-
V srpnu zahájena spolu s Rozkoší bez rizika, z. s. a Network East – West, z. s. činnost pracovní skupiny pro organizace pracující s osobami v oblasti sexbyznysu. Ta také připravila odborné podklady a stanoviska pro Českou pirátskou stranu.
-
V listopadu proběhla AT konference plzeňského kraje, za terén přednášela Kristýna o průběhu práce se skupinou klientek-obětí sériového násilníka. Jako každý rok byla dvoudenní kulturně-vzdělávací akce Den s Ulicí.
-
Vyplnili jsme dlouhou řadu dotazníků pro studenty, kolegy z jiných organizací, institucí.
-
Primární droga jako pojem stále na ústupu. Klienti stárnou a marodí.
-
Před zimou byly úředním rozhodnutím zbořeny chatky klientů, trosky bez pohnutí leží na místě dosud. Dlouho jsme hledali poměrně velkou skupinu klientů, kteří tam bydleli nebo se vyskytovali.
-
Zaznamenali jsme 6 potvrzených úmrtí klientů.
-
Účastníme se: schůzky adislužeb v Plzni (ty pořádáme), Sekce Harm reduction A. N. O. (+zástupce ve výboru sekce), Platforma pro cizince, Platforma pro sociální bydlení, Platforma pro sexbyznys, Fórum terénní práce, PLK, komunitní plánování Rokycany, komunitní plánování Klatovy.
Statistika
Počet klientů podle užívané látky